1.12.16

Valgamaa V rahvamuusikapäev - november 2016


Riidaja kultuurimajas sai teoks Valgamaa viies rahvamuusikapäev. Muusikutel üle maakonna oli tore võimalus kokku saada ning mängida üheskoos, üksteisele ja peo külalistele.
Riidaja kultuurimajas sai teoks Valgamaa viies rahvamuusikapäev. Muusikutel üle maakonna oli tore võimalus kokku saada ning mängida üheskoos, üksteisele ja peo külalistele.



«Seekord andis peole tooni Riidaja kultuurimaja memmede tantsurühm Nurmenukk Anne Jaaksoni juhendamisel. Rahvamuusikaansambli Jauram pillihelide saatel tõid südikad daamid vaatajateni mitu meeleolukat tantsu,» rääkis Valga muusikakooli õpetaja Koidu Ahk, kes on ka Eesti folkloorinõukogu kuraator Valgamaal.
Pidu algas koondorkestri esinemisega. Ott Hiiopi mängitud «Nummerpolka», Vello Toomemetsa ja Leelo Tungla «Pillimehe leib» ning Koidu Ahki «Aeg» kõlasid hubases kultuurikoldes suurepäraselt.
Erilise sära andsid seekordsele rahvamuusikapäevale külalised – Janne Suits nuppviiulil ja lõõtsamängija Kristi Kool. Noored muusikud võitsid kohe publiku südame, panid kaasa elama ja õpetasid kogu rahvale kergesti meeldejäävaid ühistantse. Oli tõeline rahvamuusika pidupäev.
Kohal olid ka ansamblid Mõmmid, Karupojad, Pillipuu ning Merle Ja Kolm Otepäält. «Eriti jäi silma Merle Ja Kolm, sest tegu on pereansambliga, mille koosseisus ema Merle, lapsed Heidi ja Karl August ning õde Margit,» rääkis Tõrva muusikakooli direktor Thea Leitmaa. «Nende unistus võimekast pereansamblist on täitunud.»
Ta lisas, et muusika, mis uue kollektiivi esituses kõlab, on värske ja kaasahaarav. «Repertuaar sisaldab ka omaloomingut. Seaded kujunevad välja ühise arutelu käigus.»
Veel osalesid peol Jauram Tõrvast, Helme rahvamuusikakollektiiv, Sangaste kihelkonna regilauluansambel Koidu Tähed, Valga muusikakooli rahvamuusikaansambel Kirekind, akordioni-, lõõtsa- ja torupillimängija Ants Taul Riidajast, kandlemees Ilmar Tiideberg Sangaste vallast, lõõtspillimängijad Kaile Mumm, Thea Leitmaa ning Vello Jaska Tõrvast ja teised.
Pärast esinemisvooru järgnes ühine koosmusitseerimine. «Sellised peod hoiavad rahvamuusikat elavana. Rõõmu teeb, et on palju noori, kellele rahvamuusika rõõmu pakub. Koos kogenud pillimeestega mängides saavad nad kaasa armastuse rahvamuusika vastu ja on väärilised traditsiooni jätkajad,» ütles Leitmaa.
Tema hinnangul on Valgamaa rahvamuusikute kunstiline tase viimasel ajal tõusnud ning nad on oma repertuaari kõrval võimelised mängima ka tantsuks ja saatma ühislaule. Eriti hinnatav on tema sõnul, et juurde on tekkinud väiksemaid kandle- või lõõtsaansambleid ning perekooslusi.
Rahvamuusikute koosmängupeo korraldasidki Thea Leitmaa ning Koidu Ahk. Esitamisele tulnud orkestrilood valis välja ja tegi nendele seaded Ahk, ühislaulud pani kokku Leitmaa ja laululehed ning kuulutused kujundas Tiia Pärnik-Pernik.
«Pärimuspeo vormis pidu innustab kohalikku folklooriliikumist ning väärtustab pärimuskultuuri meie igapäevaelus,» rõhutas Ahk. Rahvamuusikapäev liigub läbi Valgamaa ja loob muusikutele võimaluse kord aastas kokku saada ning mängida üheskoos, üksteisele ja peo külalistele.
Rahvamuusikapäeva toetasid Valgamaa Omavalitsuste Liit, Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp, Tõrva linnavalitsus ja Põdrala vallavalitsus. [Vello Jaska; Valgamaalane; 1. detsember 2016]

 

8.8.16

Rahvarõivaste tuulutamine Valgas ja käsitöömeistrite ning rahvamuusikute päev Otepääl

Kaks toredat järjestikust päeva, mis sobisid suurepäraselt kokku: pärimuslikud rõivad ja muusika.
Lisaks traditsioonilisele rahvarõivale tuulutasime seekord ka vastseid kaapotkleite.

28.6.16

Tsirguliina jaanituli ja rahvusvaheline pärimuspidu Baltica 2016

2016. aasta Tsirguliina jaanituli oli seotud pärimuspidu Balticaga, mis sel korral pühitses jaaniaega ja väärtustas pärimusliku jaanipeo pidamist.

Peo ettevalmistuse käigus sai läbi mõelda, mis on meie kandile omane pärimus. Kas laul, pillilugu või varasemast jaanipidudest tehtu – kõik need kogemused said kimpu köidetud. Nii kujunes meie pidu. Me tunneme toimunud peo ja meie rahva üle uhkust, tegime ju peo koos oma kogukonnaga.
Peo hoidjatena tagantjärele meenutades jäi meelde väga palju ilusaid momente. Rahvas kogunes varakult, pidu algas idülliliselt saabunud suvesoojuses. Mõnusas rahus, mis peoplatsil valitses, hakati spontaanselt kasevihtu valmistama, pärgi punuma, nöörinukke meisterdama.
Ühiselt kaunistati peoplats kolme harkjalga, mida kujundati vastavalt võimalustele (ühest sai nt pruut). Lastele korraldati mänge, millest aktiivselt osa võeti. Päris pidu algas piduliku tulesüütamise ja jaanilauludega. Võidutulest läidetud tõrvikuga tule tõi meile vallavanem Madis Gross.
Peale tule süütamist kuulasime kandlemängu. Kannelt mängisid Gerda Ly Käis, kes on noor kanneldaja Tsirguliinast ja Elise Roodla Paluperast, kes on noore pärimusmuusikuna juba nime teinud ning Koidu Ahk Tsirguliinast. Jaanilaulude eest kandis hoolt regilauluansambel „Koidu Tähed“.
Väga oodatud olid meie väliskülalised, tantsu- ja rahvamuusikaansambel „Hämy“ Oulu linnast Soomest.
Nad esitasid kadrilli ja teisi pärimustantse. Eriliselt mõjusid tantsulaulud, soomlastele omaselt kõlaval häälel. Nende nooruslik särts andis peole mõnusa hoo sisse.
Üks peo kõrghetkedest oli ka ühine söömine, pakuti külasuppi ja ühiselt kaetud toidulaualt võisid kõik peolised meelepäraseid suupisteid valida. Niisugune esmakordne välipeo korraldamise viis oli väga tore, toitu jätkus kõigile.
Et meid väisas tantsuansambel, siis ka meie omalt poolt tantsisime pärimustantse. Külalistega koos ehk ühistegevusena laulsime rahvalikke laule. Meie lauluvara ju sisaldab hulga rootsi viise ja kui kõlab tuntud „Saaremaa valss“, siis ongi ühine repertuaar olemas.
Ühislaulmine
Videviku saabudes toimus sõnajalaõie otsimine – peidetud lillekimpude otsimise maastikumäng. Lillekimbud valmistas Katre Kikkas. Peo lõpetas disko.
Jäime oma jaanitule ja peoga rahule. Oleme väga tänulikud Baltica´le, kes saatis meile imelised välisesinejad Soomest, tantsu- ja laulutrupi Hämy.
Oli imearmas õhtu. Aitäh kõikidele, kes koos meiega selle õhtu kujundasid: kes punus pärga, valmistas vihta või meisterdas omale nöörinukku; kes lihtsalt mõnules ja tundis ennast hästi oma rahvaga; kes osales ühislaulmises, kes tantsis...


Peo korraldajatena tahaksime tänada peorahvast, aitäh, et andsite oma panuse ja olite osalised, täname rohke osavõtu eest!
Erilise tänu ja suure aitäh soovime öelda Sergei Ploškinile, kes pani üles lõkke, hoolitses muusika ja helitehnika kasutamise võimaluse ning hilisema tantsupeo eest. Sergei valmistas ka meened, mida saime kinkida meie külalistele.
Rahva nimel suur aitäh Ülle Säinasele maitsva supi keetmise ja Monika Raubale koduõlle valmistamise eest.
Täname Tiina Arbeiterit rahvamängude läbiviimise eest ning tänusõnad soovime edasi anda peoplatsi naabriperele ja Katre Kikkasele igakülgse abi eest.
Aitäh Pille Illakule kaskede toomise eest ning täname Tõlliste Vallavalitsust, Heikki Põder´it ja Tsirguliina koolirahvast tehnilise abi, toetuse ja kaasaaitamise eest!
Suure tänu ka Riina Pillile ja Laatre käsitöö tegijatele, kes kinkisid meile 20 heegeldatud istumisalust. Need imearmsad kirevad rattad andsid peoplatsile koduse, õdusa mulje ja tunde.
Täname ka meie regilauljaid Lasvalt, Urvastest ja Valgast ning Koidu kandleõpilasi.
Lugupidamisega ja ilusat suve soovides!
MTÜ Joude: Koidu Ahk, Siiri Anier, Tiia Pärnik
25.06.2016
https://plus.google.com/…/10451…/albums/6299716533117051041…

Jaanituli Antslas

Jaan tull ummi latsi kaema 22. juunil Antslasse, seo oll üts hää väega kotus!
Imetore õhtu, kus saime tuttavaks vähemusrahvaste seltsi ansambli, Serebrjanõi rodnik, lauljatega.

Väike fotogalerii