11.6.15

Koidu Tähed Valgevenes (6.-7. juuni 2015)

Iga aasta esimesel suvekuul muutub Valgevene linn Braslav omamoodi piiriüleseks laulu- ja tantsupeoks. Seekordne, eriti suurejooneline ja väärikas 45. festival „Braslavi välk“ oli pühendatud linna 950. aastapäevale. 
Esinejad olid valdavalt naaberriikidest: Eestist, Leedust, Lätist, Poolast, Ukrainast, Venemaalt. 
Vidze linnakeses

Vidze kultuurimaja ees
Koos Märjamaa koori Relloga


Lisaks kultuuriprogrammile peeti ka läbirääkimisi ehk ümarlaudu, kuhu olid palutud delegatsioonide juhid. Meie delegatsiooni esindasid Valgamaa Arenguagentuuri juhataja Rein Org ja Sangaste vallavanem Kaido Tamberg ning Raplamaa kolleegid.
Lisaks galakontserdile esinesime eelmisel õhtul väikeses linnakeses nimega Vidze, kus ka ööbisime. Publikuks olid kohalikud elanikud, nad võtsid meid soojalt vastu. Meiega koos esines ka Märjamaa segakoor „Rello“, keda juhendab Thea Paluoja. Kui meie laulsime regilaule ehedalt ja koos pillidega, siis „Rello“ laulis heatasemeliselt rahvalike laulude seadeid. 
Galakontserdile eelnes pidulik rongkäik, kus saime kokku kõigi festivali külalistega.
Valgevene kollektiivid meeldisid kõige enam, nägime tantsu, laulu, kuulsime rahvapillimuusikat – esines kapell. Nende rahvarõivad olid üllatavalt kirevad ja uhked ning see uhkus paistis välja nende esinemisest.
Lühike visiit Valgevenesse jättis hea mulje sellest riigist. Meid hämmastasid suured rahanumbrid, kummaline oli pudeli vee eest välja käia ca 12 000 Valgevene rubla.

Braslavi kant on väga järvederohke. Neil on palju kirikuid ja monumente. Meeldisid lõbusate maalingutega bussipaviljonid. Inimesed olid kenad ja lahked.

Täname Rein Orgi, kes meid sellele reisile kaasas.